Aktualności

Gość


Nasze ośrodki

KURS PIERWSZEJ POMOCY – zapisz się!


KURS PIERWSZEJ POMOCY – zapisz się!
niedziela, 12 maja 2019, Martyna Drągowska

Zbliżają się wakacje, czyli sezon obfitujący w wypadki i utonięcia. Policja co roku publikuje tragiczne statystyki m.in. letniego wypoczynku nad wodą. Często śmiertelnymi ofiarami są również dzieci. Zapisz się na kurs PIERWSZEJ POMOCY  i w praktyczny sposób naucz się, co zrobić w sytuacji zagrożenia życia!


Szybkie i skuteczne udzielenie 1. pomocy to wciąż rzadka umiejętność wśród społeczeństwa, a to podstawa ratowania ludzkiego życia.  Przy zatrzymaniu krążenia i bezdechu najważniejsze są pierwsze 4 minuty – jeśli w tym czasie nie podejmiemy zabiegów resuscytacyjnych, powstają trwałe uszkodzenia w mózgu i zwiększa się ryzyko śmierci.Niestety w czasie wypadków często jedyną formą pomocy jest wezwanie pogotowia ratunkowego, które często nie jest w stanie tak szybko dojechać do potrzebujących. Każda sekunda jest na wagę złota. Podczas kiedy pacjent leży bez pomocy, zdenerwowani ludzie nie wiedzą, co robić - dlatego większość zgonów następuje przed przyjazdem karetki. Nie udzielamy pierwszej pomocy, bo się boimy, nie wiemy jak lub nie chcemy bardziej zaszkodzić.

 

O pierwszej pomocy i tzw. „sztucznym oddychaniu” dużo się mówi, ale w bezpośredniej sytuacji wypadku samochodowego, pożaru, czy topienia się w jeziorze, tak naprawdę wśród tłumu „gapiów” znajdzie się niewiele osób, które będą potrafiły szybko i skutecznie pomóc poszkodowanym i przede wszystkim nie będą się bały zareagować  – mówi ratownik medyczny Dariusz Gapiński i zachęca do udziału w kursie przede wszystkim rodziców. Warto się zapisać, szczególnie jeśli ma się dzieci – podczas szkolenia na 2 dziecięcych fantomach będziemy ćwiczyć, co zrobić gdy dziecko będzie się dławić, topić, lub w wyniku różnych wypadków zostanie ranne, nieprzytomne lub przestanie oddychać.

 

Szkolenie odbędzie się w sobotę 18 maja od godz. 9:00 w siedzibie GSW Milenium w Gnieźnie.

 

Podczas kursu uczestnicy będą ćwiczyć praktyczne udzielanie 1. pomocy na 3 fantomach (niemowlę, starsze dziecko i dorosły). Podczas szkolenia będą poruszone tematy pomocy w przypadku zadławienia, padaczki, cukrzycy, omdlenia, zawału serca, udaru mózgu, ran itp. Uczestnicy kursu w sposób praktyczny nauczą się, jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy, jak prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (tzw. „sztuczne oddychanie”) i jak szybko i sprawnie ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

 

Kursanci dowiedzą się również, jak używać specjalnego defibrylatora (Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego AED), który często jest umieszczany w miejscach publicznych np. w gablotach w supermarketach popularnych sieci.

Wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może zwiększyć szansę na przeżycie ofiary nawet 2-3 krotnie. Natomiast wykorzystanie automatycznego defibrylatora zwiększa te szanse jeszcze bardziej. To oprócz tzw. „sztucznego oddychania” najskuteczniejszy sposób na uratowanie życia. Nie bójmy się go używać – zachęca Dariusz Gapiński.

 

Szkolenie poprowadzi ratownik medyczny Dariusz Gapiński. Będzie trwać 6-8 godz i zostanie zakończone egzaminem pisemnym (test) i praktycznym (zaliczenie ćwiczeń na fantomach), po zdaniu którego uczestnicy otrzymają certyfikat.   Organizatorem szkolenia jest GSW Milenium.Opłata za szkolenie wynosi 100 zł.

Zapisy prowadzone są telefonicznie: Malwina Kędziora, tel. 698-412-338.

Ilość miejsc jest ograniczona.

Na kurs mogtą zapisać się również osoby nie będące studentami GSW MIlenium. Zapraszamy!