Gość


List motywacyjny


 

Jak pisać list motywacyjny?
Co to jest list motywacyjny?

List motywacyjny (LM) inaczej zwany listem intencyjnym,
jak sama nazwa wskazuje, dotyczy twojej motywacji do pracy.
          list_motywacyjny_01

List motywacyjny i CV to komplet dokumentów aplikacyjnych. O ile CV samo w sobie się obroni o tyle list motywacyjny niekoniecznie. Jest ważnym dokumentem ale tylko w parze z CV. Dlatego też nie warto powtarzać informacji zawartych wcześniej w swoim życiorysie.

Kilka zasad pisania listu motywacyjnego:

  • Pisz krótko i konkretnie

Podobnie jak w CV pamiętaj żeby tekst listu był wyjustowany i napisany jedną standardową czcionką. LM nie powinien być dłuższy niż jedna strona A4. Zanim zaczniesz pisać LM stwórz swoje CV. Przeczytaj dokładnie ogłoszenie o pracę które cię interesuje i zapamiętaj kluczowe informacje (jakie kwalifikacje, umiejętności i wykształcenie jest pożądane na danym stanowisku). Przemyśl treść listu, wybierz najważniejsze informacje – nie może być ich za dużo.

Po lewej stronie u góry wpisz swoje dane (imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail). Niżej, z prawej strony listu, wpisz dane adresata (imię i nazwisko jeśli znasz, jeśli nie to nazwę firmy i nazwę działu do którego kierujesz aplikację).

Pamiętaj że to jest list, zacznij więc od sformułowania „Szanowna Pani”/„Szanowni Państwo”, możesz też wymienić nazwisko osoby do której bezpośrednio się zwracasz.

  • Określ cel listu motywacyjnego - pracodawca musi wiedzieć po co piszesz LM i na jakie stanowisko aplikujesz (być może jest kilka wolnych etatów na różne stanowiska w obrębie jednej firmy).

Możesz zacząć np. tak: „W odpowiedzi na ogłoszenie (nr ref. ) zamieszczonym w portalu „MojaPraca.pl”/„Głosie Wielkopolskim” z dnia 1.10.2012r.  przedstawiam Państwu moją kandydaturę na stanowisko ….”. Jeśli piszesz LM nie odpowiadając na konkretne ogłoszenie, napisz dlaczego wybrałeś właśnie tą firmę i jaki jest zakres twoich zainteresowań (np. wymień dział w którym chciałbyś pracować).

  • Zareklamuj się - napisz dlaczego właśnie ty jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko. Zastanów się co dobrego możesz wnieść do firmy.  Postaraj się opisać swoje atuty własnymi słowami w sposób prosty i zrozumiały, ale pamiętaj żeby nie przesadzać z długimi opisami.

Określ co motywuje cię do pracy
Warto napisać dlaczego chcesz pracować właśnie w tym miejscu. Co możesz osiągnąć dzięki pracy na danym stanowisku. Możesz zasygnalizować czego oczekujesz od swojego przyszłego pracodawcy.

  •  Prawda i tylko prawda - podobnie jak w CV nie powinieneś kłamać i koloryzować. LM ma być obrazem twojej osoby. Nie warto przypisywać sobie umiejętności, których nie posiadasz.

 

  •  Zachęć do kontaktu

Na końcu swojego listu motywacyjnego zachęć swojego przyszłego pracodawcę  do kontaktu, możesz np. napisać: „Więcej informacji na swój temat chętnie przedstawię na spotkaniu we wskazanym przez Państwa terminie”.

  • Podpisz się - List zakończ słowami „Z poważaniem”/„Z wyrazami szacunku”,… i koniecznie własnoręcznie się podpisz. Możesz również wymienić załączniki które dołączasz do listu, np. CV, referencje itd.


Pamiętaj że LM podobnie jak CV powinno być napisane czytelnie i starannie. To są dokumenty, które świadczą o twojej osobie, nie mogą więc być pogniecione czy poplamione od rozlanej rano kawy.
Wzór listu motywacyjnego znajdziesz tutaj.
LM - przykład.

Więcej praktycznych rad związanych z pisaniem LM znajdziesz w ebooku portalu "Pracuj pl":

Partnerzy uczelni